Vyhledávání

Psychoterapie

Příspěvek

Vaše jméno či přezdívka
Titulek
Text
Opište kód Kód
strach (luca | 12/7/2011 8:44:10 AM)
dobrý den asi před 5měsíci umřel mamce pritel ve veku 40let na infarkt a ja od ty dobry mam pocity strachu ze smrti hlavne kdyz sem sama nebo mam z neceho strach muzete my poradit?co stim
RE: strach (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 12/7/2011 8:31:42 PM)
Úmrtí v rodině často probouzí strach u pozůstalých, zejména pokud jste úzkostlivější povahy. Ale pokud i po několika měsících strach o vlastní zdraví či dokonce život neodeznívají, bylo by dobře navštívit odborníka – psychologa nebo psychiatra. Možná bude zapotřebí krátkodobá terapie.
strach (Lucka | 11/9/2011 1:35:27 PM)
Dobrý den, je mi 21 let a před dvěma lety se mi stala taková věc. Bylo to před maturitou, jela jsem autobusem a najednou se mi udělalo špatně, takovej záchvat paniky, že se mnou neni něco vpořádku. Po této události jsem nebyla schopná nic dělat, tak jsem navštívila psychiatra a ten mi předepsal léky. Zoloft a Neurol. Poté se to tak nějak sklidnilo, občas jsem se cítila špatně, ale překonala jsem to. Zoloft beru stále a Neurol jsem před půl rokem vysadila. Teď mi ale znovu začaly problémy. Před třemi dny jsem se dozvěděla, že se mého kamaráda kamarád oběsil. A mě to v tu chvíli strašně vyděsilo a začala jsem nad tim přemýšlet. Teď už přemýšlím i nad tím, co když se to stane i mně, mám hroznej strach a pořád nad tim přemýšlim, že mi třeba rupne v hlavě a taky udělám něco takovýho. Samozřejmě to udělat nechci, ale mám z toho hroznej strach. Nemůžu kvůli tomu spát a neustále nad tim přemýšlim. Cítim sevření na hrudi, je mi špatně od žaludku až na zvracení a chce se mi kvůli tomu brečet.Necítím se nešťastná i mám kolem sebe lidi, co mě maj rádi, ale tyhle myšlenky mi lezou pořád do hlavy. Poraďte mi prosím co mám dělat?Děkuji
RE: strach (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 12/7/2011 8:55:18 PM)
Doporučuji návštěvu psychoterapeuta, potřebujete o tom mluvit s odborníkem, abyste se zbavila strachu ze smrti. Léky nevysazujte, možná Vám Váš lékař zvedne dávku Zoloftu.
deprese (zuzka | 11/7/2011 7:01:40 PM)
Dobrý den ráda bych se poradila. Mám již delší dobu bolesti hlavy a zad, mám za sebou řadu různých vyšetření a vše s negativním výsledkem. Můj obvodní lékař usoudil že vše mám od stresu a nervů, je pravda že je toho ted na mě opravdu moc a mám hodně starostí. Napsal mi antidepresiva Asetru, v pátek jsem měla první prášek udělalo se mi po něm špatně tak jsem snížila na půlku tablety. Ale mám ted od pátka pocit knedlíku v krku a závratě, je možné mít tyto problémy od těchto tablet? Mám také blokovaná záda tak od toho mám dost bolesti hlavy závratě ale je mi též pořád špatně od žaludku a to prý souvisí s nervy. Ráda bych věděla zda mi tyto léky Asentra dokáže pomoci od těchto stavů a za jak dlouho by se měl stav zlepšit a ustoupit bolesti. Děkuji
RE: deprese (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 12/7/2011 8:59:19 PM)
Antidepresiva (Asentra) Vám skutečně mohou pomoci při psychosomatických bolestech hlavy a zad, ale až po několika týdnech užívání. Zpočátku mohou vyvolávat vedlejší účinky - ale pokud vytrváte, zpravidla odezní a projeví se pouze pozitivní účinek antidepresiv na bolesti.
kontrolování (Klára | 8/3/2011 10:22:40 AM)
Dobrý den, mám takový (možná zanedbatelný) problém, ale nedá mi to se nezeptat, co s tím. Už pár let mám potřebu všechno kontrolovat. jetsli mám peněženku mobil, peníze - jestli mi nevletěli někde, platební kartu a další obsah kabelky - cca 5x denně a když cestuji a jsem v pohybu tak neustále. Postupně se k tomu přidalo kontrolování žehličky v bytě, okna zda jsou zavřená, kohoutky jestli nekapou, sporák zda je vypnutý, lednice zavřená, konvice vytažená a další spotřebiče v bytě, kontrolování zvířat - křečci v kleci aby neutekli, jestli jsem zavřela a zamkla pořádně dveře a další věci na co si lze jen vzpomenout. Když ráno odcházím z bytu tak mi to zabere skoro 20 minut. Nestačí se jen podívat a jít, musím u toho stát delší dobu a mít prostě jistotu, že to je opravdu všechno v pořádku a přesvědčuji sama sebe, že už mohu jít. Každou věc zkontroluji nejméně 6x. když jsem chodila do školy tak to bylo to samé, s tou vyjímkou, že jsem se několikrát musela vracet domů, protože ten ta úzkost nešla vydržet. Přide mi že se to stupňuje čím dál více - kontroluji už i v práci. A nejedná se jen o majetek, kontroluji i v práci jestli jsem udělala vše co jsem měla a na nic nezapoměla, jesli jsem odeslala co jsem slíbila a tak. Takže mám nejspíš problémy i s pamětí... Strašně mě to obtěžuje a ráda bych se toho zbavila. Poradíte mi? Pár věcí už jsem zkoušela ale bez úspěchu.
Předem děkuji za odpověď.


RE: kontrolování (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 9/6/2011 4:17:27 PM)
Trpíte obsedantně kompulsivní porucha která je naučeným způsobem chování. Kombinace kognitivně behaviorální terapie a moderních antidepresiv Vám pomůže se zbavit problémů.
Olwexya (Katka | 7/22/2011 12:53:11 PM)
Dobrý den, dostala jsem na svou úzkostnou povahu olwaxya 75, chci se zeptat - zatím přetrvávají vedlejší účinky - jak dlouho zhruba mohou trvat, a také by mě zajímalo, zda mívají antidepresiva nějaké následky na orgány těla, a jak moc je toto antidepresivum silné. Děkuji za odpověď
RE: Olwexya (Autorizovaná odpověď: MUDr. Džamila Stehlíková | 7/26/2011 2:03:14 PM)
Olwexya neboli venlafaxin je moderní antidepresivum ze skupiny inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) a užívá se k léčbě úzkostných a depresivních stavů. Lék je poměrně silný a účinný, ale máte dávku 75 mg, navíc jsou to tobolky s prodlouženým uvolňováním, takže nemusíte se obávat výraznějších vedlejších účinků, tělu to neublíží. Naopak, venlafaxin nemá vedlejší účinky léků ze skupiny SSRI (citalopram, sertralin a další), především nemá negativní vliv na sexualitu.

potíže s prožíváním hlukj (maria | 7/16/2011 1:53:20 AM)
Dobrý den, bydlíme v bytě se špatně odizolovaným stropem proti hluku. Hluk mě ničí, trápím se celý den i když nájemníci nejsou doma, večer už mám bolesti v oblasti jater, zad a celý den jen přemýšlímn o problému, nespím a jsem pořád ve strachu a nenávisti vůči těm, co problém způsobili. Je možné mi nějak pomoci?
RE: potíže s prožíváním hlukj (Autorizovaná odpověď: MUDr. Džamila Stehlíková | 7/26/2011 2:08:10 PM)
Pokud nejde ovlivnit zdroj hluku domluvou se sousedy ani odizolovat strop, mohou pomoct antidepresiva, která snižují práh citlivosti na hluk. Citlivost na hluk je individuální. Léčba povede k tomu, že budete hluk o něco lépe snášet.
Úzkostná porucha (Margot | 7/8/2011 10:28:34 PM)
Dobrý den, paní doktorko, prosím Vás, už pět let beru Cipralex na svou úzkostnou poruchu - mám problém odjet někam a zůstat tam přes noc bez mé nejbližší rodiny - mamka nebo segra. Vyzkoušela jsem už spoustu psychologů, ale žádný mi nepomohl a i když se snažím sama, vždycky před odjezdem začnu mít dechové potíže, žaludeční křeče, slabost, že téměř nevstanu z postele, příšernou úzkost atd. Takže se nikam nejede, občas se přidruží i vysoké horečky. Můj psychiatr mi doporučil Kognitivně behaviorální terapii. Co myslíte Vy? Měla byste nějakou radu? Lámat to přes koleno a i přes to všechno jet nebo se na to musí nějak šikovněji? Budu Vám moc vděčná za odpověď.
RE: Úzkostná porucha (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 7/12/2011 12:47:19 PM)
Chce to jak úpravu léčby, tak i psychoterapii. Kognitivně behaviorální terapie je dobru volbou.
je mi hrozně... (Janulka | 7/7/2011 2:42:22 PM)
Dobrý den, již pár dní mám pocit, že všechno,co dělám nemá smysl. Jsem jako tělo bez duše,s kamarády mě to nebaví,chtěla bych jen ležet a brečet... říkat si, že nic nemám smysl. Byla jsem u svého psychiatra,a ten mi řekl, že jelikož je mi 21, že se jedná pouze o nějakou krizi a že si to mám vyřešit v sobě. Jenže mi je fakt hrozně,mám sebevražedné myšlenky a říkám si, že to jediné mi pomůže, protože nic ostatní nemá smysl.Jsem proto zničená z toho, že mi lékař nepředepsal žádné léky, předem děkuji za odpověĎ
RE: je mi hrozně... (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 7/12/2011 12:54:39 PM)
Máte špatně zaléčenou depresi, chce to odbornou pomoc a změnu léčbu. Pokud Vám nepomůže Váš psychiatr, vyhledejte jiného nebo se rovnou obraťte na krizový centrum RIAPS tel. 222 586 768.
deprese (Šárka | 6/27/2011 11:55:10 AM)
dobrý den
je mi 21 a několik let trpím depresemi nikomu jsem otom neřekla,když to příde tak se radči někam zavřu a tam se v klydu užírám tím jak jsem neschopná nešikovná a že mně nic v budoucnu nečeká.chtěla bych se s toho něak dostat jenže to nejde a uvědomuji si že to takhle dokonce života nejde.jenže se bojím jít k doktorovy mám strach že mně nepochopí...šárka
RE: deprese (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 7/12/2011 1:02:24 PM)
Milá Šarko, strach z doktora je součástí deprese kterou trpíte a bez lékaře se budete zbytečně trápit, proto byste se měla odhodlat a odborníka navštívit.
strach (and | 6/14/2011 6:21:20 PM)
Jsem zdravotník a již několik let pocituji pocity napětí, strachu. Často se strach dopravuje ve stavu klidu, ne při nějaké aktivitě, proto mě to dosud asi nijak neobtěžovalo v práci. Když jsem s blízkými lidmi, taky tento stav nemívám. Chodím již na psychoterapii, ale stálé se bojím, co mi je a zda se to dá vyléčit bez léků.
RE: strach (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 7/12/2011 1:04:04 PM)
Jste přece zdravotník a neměl byste se bát léků. Psychoterapie je s podporou léků vždy účinnější a kvalita života vyšší. Proto neodmítejte nic, co Vám pomůže.
Potíže (Alexis | 6/9/2011 1:50:33 PM)
Dobrý den,
vždycky jsem byla hodně velký optimista a úsměv mi z tváře málokdy zmizel. Poslední dobou (nevím jestli to podnítil i nedávný rozchod po 3 letech) ztrácím chuť, špatně usínám - spím, neustále mi to v hlavě "šrotuje" a mám často deprese. Další věc která mne znepokojuje, je má stále větší fyzická potřeba uspokojovat svoje sexuální choutky. Když tak neučiním, trpím. Co myslíte, že by bylo pro mne vhodné? Přemýšlím o psychoterapii. Jsem studentka a je mi 21 let.
RE: Potíže (Autorizovaná odpověď: MUDr. Džamila Stehlíková | 7/12/2011 1:16:09 PM)
Psychoterapie je dobrá volba, lépe poznáte sama sebe a své opravdové tužby. Může se zjistit, že i Vaše sexuální choutky jsou jen cestou jak utlumit vnitřní konflikt. Psychoterapie Vám ho pomůže vyřešit.
Deprese (Volavka 38 let | 6/7/2011 10:12:16 PM)
Cítím se tak, že o tom nemám ani sílu mluvit.Jsem na mateřské dovolené mám dva syny 4 a 3 roky. Mladší je mentálně postižený.Starší je velmi citlivý, žárlivý a hysterický. Manžel mi s ničím nepomůže jen mě kritizuje a komanduje. Ať udělám cokoliv je to vždycky špatně. Jsem totálně vyčerpaná a to se odráží i na sexu. Manžel mi vyhrožuje , že si najde za mě náhradu. Starost o syna je náročná, protože je na mě plně závislý, bez mé pomoci nedokáže nic.Jsou dny kdy nedokážu jít s dětmi ani ven. Bojím se o ně a ubíjejí mě i pohledy lidí a řeči na mého syna při každodenních činnostech spojených s nakupováním atd. Jsou dny kdy mám chuť utéci z domova a už se nikdy nevrátit a nebo to všechno ukončit, ale láska k mým dětem mě zatím drží. Jenže jsou dny kdy se mé zoufalství obrací i proti nim a jsem na ně zlá a agresivní a hrozně se za to nenávidím.Únava , poruchy spánku, deprese jsem měla i před mateřstvím brala jsem antidepresiva( jen 3 měsíce), ale hned jsem je musela vysadit, protože jsem otěhotněla a léčba byla přerušena.Co dál????
RE: Deprese (Autorizovaná odpověď: MUDr. Džamila Stehlíková | 7/12/2011 1:22:25 PM)
Potřebujete hodně sil abyste zvládla péči o děti a nekonfliktovala s manželem. Váš život není peříčko. Načerpávat ty síly Vám pomůže jednak psychoterapie a léčba, jednak dovolená, alespoň na pár dnů. To první byste měla zajistit okamžitě, můžete se obrátit na zdejší ordinaci 773694000, to druhé (dovolenou) musíte připravit společně s manželem. Držím pálce!
sny (slavka | 6/3/2011 8:26:19 AM)
Je to pořád stejný,jsem z toho už vysílená,stále mám živé sny o konci světa v němž zachranuji své 3 děti,konec světa je v různých podobách od výbuchů sopek až po letající bombardující letadla,sny jsou tak živé,že se budím spocená a ubrečená a rozdejchávám to v kuchyni s manželem v brzkých ranních hodinách.Je to normální?Poradte už jsem z toho vyčerpaná :-(((
Datum narození: 18.12.1977
Čas narození: odpoledne
RE: sny (Autorizovaná odpověď: MUDr.Džamila Stehlíková | 7/12/2011 1:27:40 PM)
Jste pečlivé a zodpovědné povahy, své děti milujete a sny jsou odrazem Vaší úzkostlivé péče a starosti o ně. Pokud se kvůli snům trápíte a nevyspíte, doporučuji přiměřený pohyb, klid, koupel, mléko s medem nebo bylinkový čaj s kozlíkem před spaním. Pokud noční děsy neodezní, zvažujte návštěvu u odborníka.
mam fóbii ze tmy (nikol | 6/1/2011 7:16:13 PM)
dobrý večer co mám dělat když se bojim ve tmě někam jít a tak podobně čeho je to příčina a co se stím dá dělat? děkuji
RE: mam fóbii ze tmy (Autorizovaná odpověď: MUDr. Džamila Stehlíková | 7/12/2011 1:30:39 PM)
Do jisté míry strach ze tmy je normální reakcí na nedostatek podnětů a informací o okolí, ale pokud se bojí tmy více než většina ostatních lidí, doporučuji psychoterapii – nejlépe kognitivně behaviorální pod vedeném odborníka. Bude se Vám to v životě hodit.
úzkosť, panika (Andre | 5/2/2011 8:02:24 PM)
Som zdravotník, užívam mesiac už citalopram 10mg.Aj napriek tomu mám strach a prežívam paniku, včera aj dnes som mala nepríjemný záchvat, a cítim vnútorný nepokoj.Bojím sa že omdliem, je mi tak všelijako, už som zúfala.Snažím sa to prekonať, no je to ťažké, strašne ma to vždy vystraší. čo mám robiť, ako zvládať ten stav?
RE: úzkosť, panika (Autorizovaná odpověď: MUDr. Džamila Stehlíková | 5/15/2011 4:41:15 PM)
Hlavně se nebojte, nic se Vám nemůže stát - při panickém stavu můžete použit jednorázově Neurol. Jinak Citalopram za pár týdnů spolehlivě zabere. Pokud se tak nestane, ošetřující lékař Vám může zvýšit dávlku citalopramu např. na 20 mg denně.

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Odběr novinek