Vyhledávání

Bolesti hlavy a migréna

Polovina z nás trpí občasnými bolestmi hlavy. Bolest hlavy je zřejmě stará jako lidstvo samo a ještě nemusí jít o migrénu. Bolest hlavy doprovází celou řadu nemocí, ale objevuje se i při  úzkostných stavech, dlouhodobém stresu a existenčních starostech. Většina bolestí hlavy je vyvolána napětím a stažením svalů.
 
Pokud ale dochází k opakovaným záchvatům jednostranných bolestí hlavy s doprovodnými příznaky (nejčastěji nevolnosti a zvracením), můžeme mluvit o klasické migréně. Dle definice Mezinárodní společnosti pro bolesti hlavy je migréna charakterizována záchvaty, pulzujícími, převážně jednostrannými bolestmi hlavy trvajícími obvykle čtyři až sedmdesát dvě hodiny, doprovázenými nevolnostmi velice často zvracením a přecitlivělostí na světlo a hluk.
 
Chronická migréna je velmi rozšířenou nemocí cévního původu, kterou   v Evropě trpí 6 – 8 % mužů a až 20 % žen. Nejen hormonální odlišnosti, ale i výraznější stres v zaměstnání a v rodině je příčinou častějšího výskytu migrény u žen. K migréně existuje i vrozená predispozice.   Pouze polovina nemocných řeší tento problém u lékaře a pouze 2 % - 3 % jsou léčena u odborníka na migrény, kterým je neurolog. 
 
Ke spouštěčům migrény může patřit hormonální fáze cyklu u žen či hormonální léčba klimakteria,
Vliv může mít strach a rozrušení z významné nadcházející události, příliš dlouhý nebo krátký spánek, cestování, změny počasí, některá jídla nebo alkohol.    
 
Přibližně u desetiny lidí s migrénou vzniká doprovodní deprese, na kterou má vliv i nepochopení okolí. Migréna je někdy považována za „vsugerovanou“ nemoc, zejména pokud nemocný člověk musí tento den vynechat zaměstnání.
 
Doporučení
 
Pokud míváte záchvaty migrény, veďte deník, kde dobu a okolnosti nástupu migrény zapisujte. Pomůže to připravit léčebnou strategii. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu. U některých lidí záchvat migrény mohou vyvolat některé potraviny – nejčastěji některé druhy sýrů, čokoláda, příliš tučná jídla, jižní ovoce, mléko a mléčné výrobky, ořechy, nakládaná masa, salámy a párky. Pokud je to Váš případ, vyhýbejte se těmto potravinám.
 
Bolesti hlavy se velice často vyskytují po požití nápojů obsahujících kofein či alkohol.
Vyhýbejte se konzervačním látkám v potravinách, mohou vyvolávat migrény.  Všem, kdo má bolesti hlavy a zároveň chce držet dietu, aby zhubnul, doporučujeme poradu s lékařem, neboť nedostatek tekutin či hlad mohou být rovněž spouštěči migrény.  
 
Bolest hlavy může způsobit dlouhotrvající hluk, ale také ostré či kmitavé světlo a nadměrné slunění.
 
Pokud jsou záchvaty migrény velmi časté či velmi těžké, doporučuje se neurologická léčba. Dlouhodobé užívání vysokých dávek léků proti bolestem může paradoxně vést ke vzniku bolestí hlavy jiného charakteru. 
Z nelékových způsobů léčby migrény se osvědčily akupunktura a akupresura, homeopatie, hypnóza, biologická zpětná vazba, provozování vytrvalostních sportů, relaxace, meditace a psychoterapie, konkrétně techniky zvládání stresu.  
V naší ordinace poskytujeme komplexní léčbu chronických bolestí hlavy včetně úpravy životosprávy a nelékových léčebných metod.
 

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Vybrané články

Odběr novinek