Přísná dieta je stres

Lidé považují hubnutí za neustálý boj - proti pocitu hladu, proti svodům reklamy na lahůdky, proti samotnému jídlu. To znamená, že myslí negativné. Tento přístup ke každodennímu životu je dopředu zárukou neúspěchu každého pokusu o zhubnutí. Pokud se řídíme politikou zákazů, strachu z  „prohřešků" a výčitek svědomí z přibylých kilogramů, výsledek může být pouze jeden. Jako každá totalitní nadvláda cizí moci i dieta dříve nebo později skončí revolučním přejídáním. Toto mohou potvrdit tisíce zkušených, takřka celoživotních dietářů. Cílem není rychle zhubnout,což lze poměrně snadno, cílem je hubnout sice pomalu, ale pak udržet ideální váhu a nepřibrat.

 

Dodržování diet vystavuje lidi nejenom psychickému, ale i fyziologickému tlaku, který je nutí jíst a přejídat se. V nejstarší části mozku – hypotalhamu se nacházejí důležitá centra -  centrum sytosti a centrum potravové. Tato centra reagují na hladinu živin, především cukru, vyvolávají pocit hladu a touhu po jídle.  Navození stavu sytosti, který se po požití potravy dostavuje, je provázeno zvýšením tvorby endogenních opiátů ve vlastním mozku a velmi příjemným pocitem uspokojení až slasti.

 

Snížení přívodu potravy oproti obvyklým dávkám nebo dokonce pocit hladu  který některé diety doprovází, vyvolává blokádu tvorby endogenních opiátů, fyzický dyskomfort a úzkost.

Vzdáleně to připomíná abstinenční projevy po vynechání nějaké drogy. Chvíli se to dá vydržet. Dříve nebo později však dietář ztratí kontrolu nad příjmem potravy a podlehne nutkavému přání přejíst se. Znamená to, že hubnout lze jen nad plným talířem - ale aby to opravdu šlo, musíme postupně změnit rytmus a způsob stravování a skladbu potravin. Nezapomínejme, že za vzorce chování včetně vztahu k jídlu a výživě, odpovídá nejen hypothalamus a další „staré struktury“, ale především mozková kůra. To znamená, že správným vzorcům chování, které povedou k ideální hmotnosti, se dá naučit.

 

Překonání dietářské psychologie znamená přestat bojovat proti jídlu. Pomůže Vám v tom odborník, který nejen Vám připraví kompletní zdravý jídelníček, ale podpoří Vás ve Vašem odhodlání ne cestě k ideální váze.  

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Vybrané články

Odběr novinek