Za co může nadváha?

Nadváha a obezita vedou k častějším úmrtím na srdeční a cévní choroby. Kvůli zvýšené hladině tuků v krvi dochází ke kornatění cév. Proto obézní lidé až pětkrát častěji trpí srdeční slabostí - ischemickou chorobou srdeční a angínou pectoris, kdy dochází ke zúžení věnčitých tepen  a nepoměrem mezi potřebou a dodávkou kyslíku do srdečního svalu. Lidé s nadváhou a obezitou umírají skoro třikrát častěji na srdeční infarkt a mozkovou mrtvici, než lidé s normální nebo podprůměrnou hmotností. 

Výčet škod, které páchá nadváha na našem zdraví, tím ovšem zdaleka nekončí. Obezita výrazně zvyšuje riziko vzniku nádorů, především ledvin, prostaty, střev, žlučníku a gynekologických nádorů u žen.
 
Obezita velmi často stojí za vznikem a rozvojem tzv. cukrovky druhého typu, které přibývá s věkem. Cukrovka je stav, kdy tělo nedokáže zpracovat cukr v potravě a ten se  hromadí v krvi (zvýšená glykémie). Cukrovka druhého typu bývá do značné míry způsobena právě chybami životosprávy – nedostatkem pohybu, zvýšeným příjmem tuků a masa v potravě a obezitou. Výskyt cukrovky je 3x vyšší u lidí s nadváhou a až 100x vyšší u těžké obezity s BMI přes 35.
 
Nadváha je často doprovázena spoustou dalších nepříjemných obtíží, které snižují kvalitu života, například žlučníkových kamenů, úporných bolestí zad, nespavostí, zažívacích obtíží, křečových žil, celulitidy.
 
Nadváha působí škodlivě na páteř a klouby, vyvolává artrózy především nosných kloubů (kolena a kyčle).
 
Obezita často způsobuje dnu, vytváří častější riziko nebezpečných komplikací při úrazech a po operacích.  Bylo prokázáno, že obezita může znamenat vyšší riziko depresí a poruch příjmu potravy především u žen.
 
Úpravou nadváhy, včasnou změnou životního stylu, stravovacích a pohybových zvyklostí by bylo možné snížit úmrtnost na srdeční, cévní a nádorová onemocnění až o polovinu a zabránit většině předčasných úmrtí!
   
K tomu by stačilo odstranit nejčastější chyby v životosprávě, které děláme takřka bezděčně, neboť jsou součástí našeho každodenního životního stylu. Stravujeme se nesprávně a bezmyšlenkovitě – díky pohodlnosti při nakupování a vaření, kvůli neochotě něco měnit či kvůli tradici. Tradiční jídla si můžeme ponechat pro svátky, ale každodenní stravu bychom měli přizpůsobit naším energetickým výdajům, způsobu života a zdravotnímu stavu.
!
Změna životního stylu a úprava váhy prodlouží život
 
Změna životosprávy a dosažení optimální hmotnosti prodlouží život. Velmi jednoduše to znázorňuje nová rozsáhlá studie vlivu životosprávy na délku života. Studie hodnotí úroveň zdravého životního stylu od nuly do čtyř bodů. Jeden bod si můžete připsat za zdravý jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny, jeden bod za umírněné pití alkoholu, jeden bod za nekouření a jeden bod – za dostatečný pohyb. Jedinci, kteří dosáhli čtyř bodů, měli ve srovnání s lidmi s 0 body o 14 roků větší šanci na dožití! 
 
Postupná, ale trvalá změna životního stylu znamená úpravu nadváhy bez jo-jo efektu, zlepšení zdravotního stavu, nárůst vitality a dobrou kondici, ústup řady tělesných a duševních potíží.
 
Jak toho dosáhnout? Některé rady najdete na těchto stránkách, ještě více můžete načerpat ve speciální literatuře, řadu doporučení jste jistě slyšeli od Vašeho praktického lékaře. Pokud Vám ovšem opravdu záleží na kvalitě Vašeho života, nechte si vypracovat osobní program pro zdravý život, dobrou kondici a úpravu nadváhy. Za poradenský servis a návštěvy v ordinaci nebudete nic platit. Očekáváme od Vás pouze Vaše odhodlání a časovou investici pro zlepšení svého zdraví a kvality života. 
 
Zeptat se či objednat se lze přes formulář, telefonicky - 773694000 či e-mailem dr.stehlikova@gmail.com.

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Vybrané články

Odběr novinek