Mám nadváhu? Kolik mám zhubnout?

Nejjednodušší cestou jak zjistit míru nadváhy a určit si cíl  je nechat si poradit od odborníka – například absolvovat půlhodinovou konsultaci (zdarma) v naší ordinaci.

Pomůže vám i tato orientační tabulka, která vychází z tak zvaného Body Mass Index (BMI).

BMI = váha v kg dělená výškou v metrech na druhou. Například člověk s výškou 168 cm a váhou 75 kg si BMI vypočítá takto: 75 : (1,68x1,68) = 26,57
 
BMI méně než 18,5 znamená podvýživu
BMI v rozmění od 18,5 do 24,9 znamená normální hmotnost
BMI mezi 25 a 29,9 značí nadváhu
BMI nad 30 je obezita.
 
Ke zjištění žádoucí váhy můžete využit speciální tabulku. Nejprve si najdete na spodní či horní straně tabulky svoji výšku. Pak přejeďte prstem přes tabulku k vaší nynější hmotnosti. Bod setkání těchto kolmic ukáže, máte-li optimální váhu či se nacházíte v pásmu mírné, střední nebo těžké obezity.
 
 
Pokud jste obézní, nezoufejte, patříte ke třetině obyvatel republiky a je nejvyšší čas začít s tím něco dělat, například navštívit naší ordinaci, poradit se s lékařem a pod jeho vedením začít hubnout. Zhubnout znamená nejen se lépe cítit, ale výrazně snížit riziko zdravotních komplikací nadváhy, kam patří vysoký krevní tlak, srdeční infarkt, cévní mozkové příhody, nádory, artróza, křečové žíly a další choroby.
 
Pomocí stejné tabulky můžete určit váhu, která bude vaším cílem. U většiny z vás se tato hmotnost nachází na čáře, dělící nadváhu od optimální váhy. Pokud cíl převyšuje 10 kg úbytku na váze, doporučujeme navštívit svého lékaře nebo naší ordinaci, aby došlo k úbytku hmotnosti bez zdravotních komplikací a bez jo-jo efektu (opětovného rychlého návratu k obezitě).
 
Váš individuální program hubnutí vypracuje lékař s ohledem na Váš zdravotní stav a cílovou ideální váhu. Cílem není jen zhubnout, ale zpevnit svaly a snížit riziko civilizačních chorob. Unikátní behaviorální metoda přináší trvalou úpravu váhy a předchází jo-jo efektu.
 
První etapa hubnutí, kterou prožijeme společně, je omezena horizontem 3 měsíců a počítá s úbytkem hmotnosti 6 až 10 kg. V ordinaci obdržíte i další doporučení, včetně grafu své hmotnosti tak, abyste mohli každý týden zaznamenávat úbytek váhy. Před zahájením hubnutí pořiďte fotografii, abyste později mohli porovnávat svůj původní a výsledný vzhled. Bylo by dobře poznamenat i obvod pasu, což je dalším ukazatelem obezity s riziky zdravotních komplikací. Se zvýšeným rizikem zdravotních komplikací mohou počítat muži s obvodem pasu větším než 94 cm a ženy s obvodem pasu nad 80 cm. Velmi vysoké zdravotní riziko hrozí mužům s obvodem pasu nad 102 cm i ženám s pasem nad 88 cm. Lékaři z naší ordinace velmi detailně posoudí zdravotní rizika pramenící  z obezity a Vašeho životního stylu a pomohou Vám nejen s hubnutím, ale i s dalšími potřebnými úpravami životního stylu tak, aby se předešlo mnoha civilizačním chorobám.

 

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Vybrané články

Odběr novinek