Proč nemohu spát?

Před půlrokem jsem ode­šel do dů­chodu a od té doby mám po­tíže s usínáním . Snažím se na nic ne­myslet, ale všechny snahy usnout jsou marné. Trvá i několik hodin, než usnu. Někdy se budím i v noci a opět nemohu usnout.

Marek A., Beroun

Jelikož jste odešel do důchodu už před půlrokem, tento stres změny životního stylu není příčinou Vaší nespavosti.  Především bychom měli vyloučit zdravotní problémy jako příčiny nespavosti. Mohou to být problémy s prostatou, ale také srdeční nebo žaludeční obtíže. Nespavost vyvolávají i některé léky. Měl byste informovat o své nespavosti lékaře, eventuálně navštívit odborníka na duševní zdraví. Příčinou nespavosti mohou být i psychické nemoci, nejčastěji deprese či dokonce počínající demence. Psychické a tělesné problémy, spojené s poruchou spánku musí být léčeny.

Netrapte se nespavostí v poste­li. Jestli se vám nechce spát, do postele zatím nechoďte. Pokud se vám nedaří usnout v průběhu 15-20 minut po zhasnutí světla, zkuste odejít z ložnice a projít se po bytě, číst si noviny nebo knihu - jenomže ne v posteli, ale třeba v obývacím pokoji. Vraťte se do postele, jen když pocítíte ospalost.

Po 17. hodině je lépe se vzdát tučných, těžkých a ostrých jídel. Čím později jíte, tím lehčí jídlo by to mělo být. Na druhé straně se nedoporučuje usínat se silným pocitem hladu. Nepoužívejte před spaním alkohol. I když na začátku může alkohol uklidnit, celkově zhoršuje kvalitu nočního spánku a způsobuje předčasné probuzení.

Před spaním je lépe jít na pro­cházku než sledovat horor nebo jiný zneklidňující pořad v televizi. Nadměrná námaha před usnu­tím není vhodná.

 

Vzdejte se denního spánku. Pokud toho nejste schopni, spěte maximálně hodinu odpoledne. Vstávejte z postele okamžitě po probuzení, tím zdokonalíte fun­gování biologických hodin a zlepšíte, usínání. Vstávejte v pravidelnou dobu. Vyhněte se dlouhému spaní či nadměrnému spaní.

 

Zkuste spát méně. Mnoho lidí, kteří trpí ne­spavostí, dělá tu chybu, že tráví v posteli příliš mnoho času. Pokud zkrátíte dobu strávenou v posteli, zkvalitníte spánek a rychleji budete usínat. Zkuste jít spát o půl hodiny později nebo o půl hodiny dříve vstávat. Za týden zjistíte, že váš spánek se prohloubí a za noc si odpočinete.

Zkuste „uklidňující" bylinky. Nejrozšířenější jsou přírodní pro­středky z natě meduňky lékařské, šištic chmele nebo kořene kozlíku lékařského. Hypnotika by se měla používat jen po krátkou dobu.

Velice účinné jsou relaxační techniky.

 

Pamatujte si, že dlouhodobá úporná nespavost vyžaduje lékař­skou radu.

Online Poradna

Zeptejte se odborníka
v on-line poradně.

Odběr novinek