Mám metabolický syndrom?
Metabolický syndrom je velmi častým stavem, s kterým se může potkat každý čtvrtý obyvatel republiky a je častým doprovodným jevem těžké obezity, přejídání, nedostatku pohybu, chronického stresu, kouření a nadužívání alkoholu. Metabolický syndrom je poruchou řízení krevního tlaku, výměny látek v těle, především krevních cukrů a tuků a ukládání tuku v těle - nejvíce v oblasti břicha. Velmi často právě metabolický syndrom vede k srdečně cévním chorobám, které jsou u nás hlavní příčinou úmrtnosti. Metabolický syndrom rovněž výrazně zvyšuje riziko cukrovky.
Myslet na metabolický syndrom by měli začít lidé s nadbytkem tukové tkáně v oblasti pasu - muži s obvodem pasu nad 102 cm a ženy s obvodem pasu nad 88 cm. Jedná se o tzv. androidní typ obezity (typu jablka), kdy se tuk hlavně ukládá do oblasti břicha a břišních orgánů.
Proč je metabolický syndrom nebezpečný?
Pokud má člověk nadmíru tuku v oblasti břicha a k tomu genetickou predispozici, jeho organismus přestává zvládat hospodaření s inzulínem, jeho tukové zásoby a svalová tkáň nereagují na působení inzulínu – hormonu který zajišťuje ukládání krevního cukru do buněk. A tak člověku koluje v krvi nadbytečné množství krevního cukru (glukózy), mnoho inzulínu a také mnoho tuku, který se ukládá ve vnitřních orgánech – především v játrech a také v cévách. Zvýšená hladina krevních tuků vede k poškození a kornatění cév (ateroskleróza), zejména tepen, které zásobují srdce a mozek. Proto se u lidí s metabolickým syndromem objevují problémy se špatným prokrvením srdce (angina pectoris, srdeční infarkt), mozku (mozková mrtvice) či dolních končetin (ischemická choroba).
Pokud nepřichází změna životního stylu, redukce nadváhy a léčba, nastává chvíle, kdy ani zvýšená hladina inzulínu nestačí pro zpracování nadbytku krevních cukrů a dochází k rozvoji dalšího závažného onemocnění – cukrovky 2. typu. Cukrovka znamená další poškození cév a zhoršení průběhu kardiovaskulárních nemocí.
Mám metabolický syndrom?
Lidé s obezitou typu jablka, především muži s obvodem pasu nad 102 cm a ženy s obvodem pasu nad 88 cm, by měli podstoupit lékařské vyšetření, například u svého praktického lékaře, v obezitologické poradně či u kterékoliv jiného lékaře.
Diagnostikovat „metabolický syndrom“ lze již při výskytu dvou z následujících čtyř faktorů:
- zvýšený krevní tlak (nad 130/85 mm Hg, zejména pak nad 140/90),
- zvýšená hladiny tuků v krvi (triglyceridy nad 1,7 mmol/litr),
- nedostatek HDL-cholesterolu (u žen nižší než 1,25 mmol/l, u mužů nižší než 1,0 mmol/l)
- zvýšená hladina cukru v krvi (glykémie nalačno vyšší než 6,1 mmol/ l), jedná se o rozvinutý metabolický syndrom, který je závažným onemocněním a musí být léčen.
Pokud nemocný nezmění svůj životní styl, bude pokračovat v kouření a přejídání a nezačne cvičit, tento soubor nemocí mu může významně zkrátit život.
Léčba metabolického syndromu. Při metabolickém syndromu se pacientovi podávají léky na všechny uvedené chorobné stavy, ale základem léčby je snížení nadváhy minimálně o 5-10 %. Doporučuje se tzv. středomořská dieta s velkým množstvím zeleniny a ovoce (0,5 – 1 kg denně). Vhodným doplňkem diety jsou mléčné výrobky. Pacient by měl konsumovat potravu s nízkým glykemickým indexem jako prevence diabetu a omezit alkohol.
Velmi důležitá je prevence metabolického syndromu, což je dodržování zásad zdravého životního stylu – nepřejídat se, vyvarovat se nadmíře stresu, nekouřit a nenadužívat alkohol. V naší ordinaci Vám pomůžeme změnit životní styl ve prospěch Vašeho zdraví, poskytneme pomoc při redukci nadváhy, odvykání kouření a doporučíme vhodná cvičení.
Prevence metabolického syndromu by měla začít už v dospívání, zejména pokud se v rodině vyskytoval zvýšený krevní tlak, cukrovka 2. typu či abdominální obezita (typu jablka). Zda mladý člověk v budoucnu onemocní určí právě jeho životospráva, především přítomnost obezity, úroveň jeho fyzické aktivity a kouření. Jednoduchou a každému dostupnou metodou je pravidelné měření obvodu pasu a úprava životosprávy tak, aby obvod pasu nepřekročil 94 cm u mužů a 80 cm u žen.