Čaje - bylinné léky na hubnutí
Historie klasického čaje se počala psát někdy kolem roku dva tisíce sedm set před naším letopočtem. Tehdy vládl v Číně císař Šen Nung, jemuž se připisují zásluhy o jeho objevení. Jiní badatelé uvádějí, že čaj byl do Číny přivezen z Indie buddhistickým mnichem Gan Lu. Existuje celá řada dalších legend, vyprávějících příběhy o jeho objevení.
Tradiční čínská medicína používala čaj k léčbě otylosti a prevenci všemožných chorob už dvě stě let před naším letopočtem. I současná moderní medicína se k těmto poznatkům vrací a rozšiřuje je o výsledky výzkumů, které dokazují prospěšnost pití čaje pro lidské zdraví a při redukci nadváhy. Zelený a černý čaj podporují odbourávání tuků a omezují jejich ukládání v těle.
Moderní výzkumy prokázaly, že zelený čaj obsahuje velké množství látek, které snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi. Je jim připisován jistý ochranný účinek proti rakovině. Výzkumy Německého ústavu pro výzkum výživy (DIfE) v Postupimi prokázaly, že tříslovina nesoucí odborné označení epigalokatechingalát obsažená v zeleném čaji je efektivní při léčbě obezity. Tento účinek je patrný již při konzumaci tři až čtyř šálků správně připraveného zeleného čaje denně. V současné době výtažky z černého a především ze zeleného čaje jsou neodmyslitelnou součástí bylinných přípravků na hubnutí.
Dobře připravený čaj dodává pocit tepla a energie. Skutečný přívod tepla je přitom zanedbatelný. Horký čaj pomáhá i v létě, protože vyvolává pocení a následné zlepšení termoregulace.
Který čaj a kdy mám pít pro zeštíhlení?
Čaje pijeme mezi jídly, aby se ledviny zatěžovaly co nejméně. Čaje na hubnutí jsou nejúčinnější, pokud jsou teplé a čerstvé. Ráno začínejme nápojem, skvělou volbou je zelený nebo černý čaj. Nastartují metabolismus a povzbudí k pracovním výkonům. K přesnídávce nebo místo ní se hodí čaj maté z lístků cesmíny, který upravuje trávení a zažene pocit hladu. Maté obsahuje vitamíny C a B a mnoho minerálních látek.
Pokud hubnete, v průběhu dvou týdnů si vypijte každé poledne čaj z březových listů, vyplavuje má výrazné odvodňovací a čisticí (detoxikační) účinky, zejména pokud přidáte kopřivy. Odpoledne a večer se hodí čaje bez kofeinu – například Lapacho či Roiboos. Roiboos má sladkou chuť, odvádí z těla přebytečnou vodu, snižuje hladinu cukru v krvi a vysoký krevní tlak.
Jak správně připravit čaj
Každý, kdo se vyzná v těchto většinou prastarých nápojích, vám potvrdí, že některá voda je k jeho přípravě vhodná a jiná vůbec ne. Běžná voda z vodovodu obsahuje chlor a fluorid a tím se příchuť čaje snižuje. Dobrý čaj si zasluhuje pramenitou vodu.
K přípravě černého čaje je ideální voda přivedená k varu nebo právě přešlá varem. Pro zelený čaj je vařící voda příliš horká. Nejjemnější druhy zeleného čaje vyžadují vlažnou vodu, ideální je teplota třicet až čtyřicet stupňů pod bodem varu. Pára z konvice se při této teplotě nestoupá vzhůru, ale se líně vznáší. Na jeden šálek 200 ml použijeme jednu kávovou lžičku čaje. Velice důležité je dodržet přesnou dobu louhování u jednotlivých druhů čajů. U těch skutečně kvalitních stačí několik vteřin navíc. Pokud ponecháte louhování příliš dlouho, čaj bude hořce trpký. U lepších druhů čajů může být vodítkem velikost lístků. Čím jsou lístky lepší větší, tím delší dobu k louhování potřebují. Všeobecně však platí, že černý čaj by se neměl louhovat méně než tři minuty. Tři až čtyři minuty je vhodná doba i pro přípravu většiny drcených čajů. Příprava zeleného čaje je zdlouhavější, vyžaduje si zvláštní postup a znalosti. Pro přípravu březového čaje se jedna polévková lžíce čerstvých, mírně pomačkaných listů se přelije sklenicí vařící vody, přikryje a nechá 10 minut vyluhovat.
Jenom čaje nestačí...
Odborníci z Maastrichtské univerzity v Nizozemském království velmi doporučují kombinovat popíjení čaje s kořenitými pokrmy. Právě ostrá a velmi výrazná jídla rychleji zasytí žaludek a zrychlí metabolismus. Nejlépe působí proti obezitě kari, černý pepř, koriandr, kurkuma, chilli, kmín, zázvor a cibule. Tyto látky pomáhají trávicímu traktu a navíc snižují celkový příjem kalorií. Stále je však třeba myslet na pravidelný pohyb, pouze dieta omezená na čaje a koření nestačí.